Wrocław - miasto stu mostów

04/03/2020
- Paulina Kluga

Zapewne wiekszośc z nas wie, że przez Wrocław przeplywa jednak z największych polskich rzek - Odra, ale czy wiedzieliście, że możemy poszczycić się ogromną liczbą mostów? Warto tu przyjechać !!!

Odra to nie jedyna rzeka urozmaicająca nasz mieski krajobraz. Dzięki wielu jej dopływom nasze okolice zdobi wiele pięknych zabudowań inżynieryjnych, mostów i kladek. 

Tak naprawdę dokładnie nie wiadomo ile mostów mamy we wroclawiu. Nie wiedzą tego nawet inżynierowie zajmujący się ich budową. Przyjęło się, że nad rzekami i kanałami ich liczba sięga około 100, jednak w przedwojennych tekstach można znaleźć wzmianki nawet o 300 mostach. Wszystko zależy od tego co uznamy za most.

Najwiekszą budowla tego typu jest Most Rędziński - jest najdłuższym żelbetowym mostem podwieszanym w Polsce – odcinek wiszący w powietrzu ma 512 m. Jest to też największy most w Polsce podwieszany tylko na jednym pylonie.

Historia niektórych wrocławskich budowli tego typu ma dosyć mgliste początki, przez co trudno wskazać, kiedy powstały pierwsze z nich. W przypadku Mostu Piaskowego nikt nie ma jednak żadnych wątpliwości. Zachowane z czasów średniowiecza dokumenty świadczą, że już w XII wieku pobierano myto (czyli podatek) za przejazd przez ten most. Wtedy miał on jeszcze drewnianą konstrukcję, która zawaliła się w 1423 roku pod ciężarem tłumów idących w procesji do kościoła na Ostrowie Tumskim.

Gdy będziesz we Wrocławiu, koniecznie odwiedź Ostrów tuż przed zmrokiem. Możesz wtedy spotkać tajemniczą postać ubraną w melonik i czarną pelerynę. To latarnik, który każdego dnia zapala i gasi wszystkie latarnie.  Dzięki niemu poczujesz się tak, jakbyś przeniósł się w czasie. Latarnie na moście Tumskim – zwanym też Mostem Zakochanych dzięki kłódkom, które pary zawieszają na tej budowli – to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w tym mieście.

Hotel Duet dzięki temu, że jest położony w centrum miasta, ale tez przy głównym węźle komunikacyjnym miasta umożliwia łatwe dostanie się w kazdy zakamarek miast dlatego będzie najlepszym wyborem jeśli planujesz zwiedzanie miasta. Może szlakiem wrocławkich mostów?

Zapraszamy !!!

2021

Kwiecień (2) Marzec (9) Luty (8)

2020

Grudzień (2) Maj (3) Kwiecień (2) Marzec (2) Luty (2) Styczeń (2)

2019

Kwiecień (1) Marzec (1) Luty (2)

2018

Czerwiec (1) Kwiecień (1) Marzec (1) Luty (1) Styczeń (2)

2017

Grudzień (2) Listopad (1) Październik (2) Wrzesień (1) Lipiec (1) Czerwiec (2) Maj (3) Kwiecień (3) Marzec (2) Luty (2) Styczeń (2)

2016

Grudzień (2) Listopad (2) Październik (1) Wrzesień (1) Sierpień (2) Lipiec (1) Czerwiec (1) Maj (4) Kwiecień (4) Marzec (4) Luty (4) Styczeń (3)

2015

Grudzień (4) Listopad (4) Październik (5) Wrzesień (4) Sierpień (2)
Archiwum aktualności

Zapisz się do newslettera

Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen